Budowa domu jednorodzinnego to dla wielu osób pierwsze tak poważne doświadczenie budowlane. Świeży inwestorzy gubić się mogą nie tylko w gąszczu istniejących przepisów, ale też w poszukiwaniach najlepszego projektu i wreszcie przy mnogości istniejących na rynku technologii. Domy jednorodzinne projekty mają dostępne w najróżniejszych formach, metrażach i kształtach. W wypadku większości z nich teoretycznie możliwa jest częściowa adaptacja do indywidualnych potrzeb rodziny, a także pełna - do wybranej technologii.

Domy murowane
Gruby mur, stanowiący trzon ścian i konstrukcji, to technologia budowy najpopularniejsza w naszej strefie klimatycznej. Obecnie budowana jest przy wykorzystaniu bardzo nowoczesnych surowców oraz innowacyjnych rozwiązań. Dzięki swojemu rozpowszechnieniu jest stosunkowo przystępna. Nie ma też problemu ze znalezieniem ekipy budowlańców i majstrów - fachowców w dziedzinie budowania tego typu domów. Nie ma również problemu z dostępem do materiałów budowlanych, jak ma to miejsce w przypadku innych technologii. Wybór tej technologii wiąże się jednak z długim okresem oczekiwania na wyschnięcie oraz wykończenie murów.

Domy drewniane
Technologia domów szkieletowych największą popularnością cieszy się w Kanadzie i USA, z których pochodzi, oraz w krajach skandynawskich. Jest to stosunkowo nowa metoda budowy domów, oparta na lekkiej, drewnianej konstrukcji szkieletowej, przygotowanej wcześniej z gotowych prefabrykatów drewna o odpowiedniej wilgotności. Ogromną zaletą domów budowanych w tej technologii jest szybkość ich stawiania - wystarczy zaledwie kilka tygodni, by gotowy pod klucz dom wraz z fundamentami stanął na działce. Domy drewniane z prefabrykatów są też stosunkowo tańsze w eksploatacji oraz bardziej ekologiczne, niż domy murowane. Ich budowa wiąże się jednak z większą ilością problemów, niż w wypadku domu murowanego - wciąż jeszcze niewielu jest w Polsce wykonawców gotowych przygotować prefabrykaty oraz fachowców potrafiących porządnie je budować.